in

Tereza Pergnerová: Závislost je sobectví! Nejvíc trpí ti okolo!

Po sametové revoluci, kdy se Československo stalo konečně svobodnou zemí, se tato nově nabytá svoboda samozřejmě projevila nejen možností neomezeného vyjadřování, ale i v kultuře, hudbě a většině oblastí lidské činnosti. Otevřel se prostor pro nové hudební žánry, kapely, jež byly do té doby zakázané, mohly bez problémů vystupovat a literatura a umění se osvobodily od cenzury. V konečném souhrnu lze říci, že došlo doslova k explozi lidské kreativity, což byl jeden z nejviditelnějších znaků změny režimu, přičemž devadesátá léta můžeme s odstupem času vnímat coby nejvíce svobodné a nikým nekontrolované období posledních několika desetiletí. A je třeba říci i to, že ti, kteří ho prožili, na něj mohou vzpomínat jako na cosi neopakovatelného a v porovnání s dnešní dobou jako na období, které bylo ve svobodě projevu, ale i jiných oblastech, mnohem méně omezováno…

A právě v této době se zrodil pořad, který je dnes možné považovat za téměř fenomén této doby, tedy hitparáda Eso, která byla jednou ze zásadních tuzemských televizních trendů. Jednalo se o hudební pořad, který diváky seznamoval s tehdejšími domácími i zahraničními videoklipy a jenž byl jedním z prvních českých pořadů svého druhu.

Nejvýraznější osobností tohoto pořadu se stala moderátorka Tereza Pergnerová, jejíž energický a originální způsob moderování výrazně přispěl k jeho popularitě. Eso tehdy získalo skutečně vysokou sledovanost a stalo se kultovním fenoménem devadesátých let, neboť přinášelo videoklipy, které nebyly tak snadno dostupné…

Tereza Pergnerová pochází z umělecké rodiny, neboť jejím otcem byl uznávaným textař, a Terezin pozdrav Čágo belo, šílenci, kterým každou sobotu zdravila diváky pořadu Eso ji vyšvihl až do nejvyšších vod českého showbyznysu. To však oblíbená moderátorka tak úplně neustála a příliš rychlý vzestup ji posléze přivedl k užívání pervitinu a heroinu a později následoval její strmý pád…Jako skutečně jedna z mála se ale Tereza Pergnerová ze své závislosti nakonec dostala, i když přes velké množství pokusů, a dnes je to již dvacet jedna let, co žije život bez drogové závislosti. 

V roce 2004 dostala Tereza Pergnerová také opětovnou příležitost pro návrat na výsluní českého showbyznysu. Tehdy se jednalo o nabídku Frekvence 1 a moderování pořadu Rande. V letech 2005 až 2013 rovněž Tereza moderovala velmi oblíbenou reality show Vyvolení a později i slovenskou show Farma či Misi nový domov, anebo pořad Ztracená rodina. V současné době je Tereza Pergnerová moderátorkou reality show Honeymoon, jež se natáčela na Filipínách a prostřednictvím níž mohou diváci sledovat seznamování několika párů, které čelí nehostinným podmínkám opuštěné pláže.  

 

„Když mi bylo těch osmnáct, devatenáct, tak jsem o tom řemesle nevěděla vůbec nic. Všechno jsem se to učila. Byla jsem ráda za tu příležitost a byla jsem také ráda, že mám kolem sebe tým profíků. Měla jsem tatínka, kterému na mě furt něco nevyhovovalo, furt si dělal poznámky…A já jsem to brala jako útok. A chtěla jsem být, co se týče řemesla, svobodná. A ano, byly to tenkrát velké peníze. Ale i když jsem ještě nebyla hotový člověk, tak já jsem tenkrát nepoužívala peníze k tomu, abych způsobovala radost sobě, ale byla jsem hrozně ráda, když měli radost druzí. A postupem času jsem to zhodnotila tak, jestli to nebyla z mé strany vlastně manipulace se štěstím…Že když nejsem schopná být šťastná, tak manipuluji prostřednictvím peněz, abych viděla štěstí na lidech, kterými se obklopuji. Protože v konečném důsledku peníze štěstí nejsou. Je dost možné, že jsem si kupovala dobrý pocit. A i by to dost odpovídalo, protože když už jsem propadla těm látkám, tak je to taky, že si vlastně kupuješ odskok…,“ zavzpomínala v EASY CASTU Jakuba Kotka na moderování pořadu ESO a devadesátá léta Tereza Pergnerová. 

A v tomto podcastu došlo i ke vzpomenutí jedné z dalších etap Terezina života, tedy právě již zmíněné drogové závislosti, přičemž Pergnerová přiznala, že se rozhodně nejednalo o něco, co by si ona sama přála prožít…„Já jsem ještě ta generace, což je dobré zmínit, že my jsme byly ty děti, které o tom tenkrát nevěděly vůbec nic. To byla doba, kdy ještě nebyly takové informace, jaké mají mladí lidé teď. Vůbec jsme netušili, co se bude odehrávat a jak to vlastně dopadne. A že to bude takhle dramatický a takhle katastrofální…,“ prohlásila Tereza a současně upozornila také na problém, který by neměl být opomíjen, neboť v posledních letech nabírá značných rozměrů…

Teď je vlastně obrovská míra závislosti na lécích, protože to jako působí tak nějak společensky lépe…Přijatelně…A my jsme v době, která jede na dojmy…Je to prášeček, že jo…A myslím, že se dost málo mluví o tom, jak děti na základních školách a středních školách zneužívají léky. Někteří je mají předepsané, někteří je od nich dostávají a v podstatě se tomu nepřikládá žádný velký význam, protože se není potřeba scházet někde na ulici, žít ve stoce a nepotřebují k tomu injekční stříkačku. Ale problém je to stejný! A závislost v jakékoli podobě je vlastně míra určitého sobectví, že máte pocit, že se všechno točí okolo vás a vlastně nejvíc trpí ten, kdo není nemocen a kdo je v blízkosti,“ dodala ještě oblíbená moderátorka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Co si myslíte?

Napsal(a): Bizzár

Monika Binias: Prošla jsem tvrdou výchovou! A Ornellu a Charlotte jsem pak rozmazlila!

Agáta Hanychová o Soukupovi: Zamilovaná jsem byla jen čtrnáct dní!