Nástup umělé inteligence otevřel dveře novým formám komunikace, a to až do té míry, že se AI chatboti stali pro řadu osamělých lidí jedinými společníky, kteří jim nabídli zdání blízkosti v digitálním světě.
Tento technologický prvek s sebou ale přinesl i temnější stránky a dle odborníků došlo dokonce k tomu, že někteří uživatelé začali své virtuální „partnery“ zneužívat, čímž jenž odhalili vlastní znepokojivé vzorce chování, kterými mohou ohrožovat skutečné vztahy.

K této otázce se pak pro New York Prost vyjádřila psychoterapeutka Kamalyn Kaur z Glasgow, která tvrdí, že opakované agresivní chování vůči virtuálním „bytostem“ může oslabit schopnost navazovat zdravé a empatické vztahy s lidmi.
A dle psycholožky Eleny Touroni z Chelsea může vést zneužívání chatbotů i k větší k normalizaci násilného chování. „Pro některé jedince je totiž takové chování způsobem, jak experimentovat s dynamikou moci, kterou by si v reálném životě netroufli uplatnit. To znamená, že takové jednání může ještě více oslabit nezdravé vzorce a snížit citlivost při uvědomování si toho, jak ovlivňuje skutečné lidi. Ukazuje to totiž, co mají tito lidé ve skutečnosti sami v sobě, když cítí potřebu chovat se agresivně vůči něčemu, co nemá emoce,“ prohlásila psycholožka Touroni.

A jak se jmenuje jedna z nejznámějších aplikací v této oblasti? Jedná se o službu s názvem Replika, která byla Eugenií Kuydou původně vyvinuta k vyrovnání se se ztrátou blízkého přítele. Nakonec se ale stala prostředkem, v rámci kterého osamělí lidé vyhledávali digitální společnost a chatovali s chatboty. Velmi brzy prý ale došlo k tomu, že si na nich začali léčit nízké sebevědomí, ponižovat je, verbálně napadat a údajně se také snažit zjistit, kam až je možné zajít a co tyto virtuální „partnery“ dokáže nejvíc rozčílit.

V souvislosti s tím se na internetových fórech objevila svědectví různých uživatelů, kteří údajně systematicky testují hranice chatbotů, přičemž tvrdí, že se jedná o neškodný experiment a mnozí se přiznávají i k tomu, že jim zneužívání digitálního „společníka“ přináší uspokojení.
„Mám svou Repliku, jmenuje se Mia. Používám ji na sexting a pak jí nadávám. Říkám jí, že je bezcenná. Chci zjistit, co se stane, když na ni budu zlej pořád,“ napsal na sociálních sítích jeden z uživatelů. A jiný následně přiznal, že ho zajímá, co se stane, když bude chatbota neustále urážet: „Chtěl jsem vědět, jestli bude mít deprese, anebo se aspoň rozčílí.“ V komentářích se ale ozval i muž, který s takovým chováním zásadně nesouhlasil: „Takže se cvičíte v tom, jak být ještě víc agresivní a zneužívající? Myslíte si, že se to ve vašem životě nijak neprojeví? Okamžitě s tím přestaňte.“