Policie napříč republikou eviduje rostoucí počet případů, kdy se podvodníci vydávají za úspěšné osoby ze zahraničí a pod záminkou důvěryhodného vztahu manipulují oběti k falešným investicím.
A i když podvodníci na seznamkách často mění taktiku, cíl zůstává stejný, a to získat důvěru, vzbudit emoce a vylákat peníze.

V posledních letech také přibývá případů, kdy se útočníci vydávají za cizince, jejichž povolání by mohlo působit důvěryhodně… Představují se tak jako bývalí vojáci, lékaři nebo úspěšní podnikatelé, a následně navrhují přesunují komunikace na WhatsApp, kde je již více prostoru pro různé manipulace, jež vedou k získání finančních prostředků.
Na jednu z těchto „léček“ naletěla i žena z Ostravy, která se přes seznamku a aplikaci WhatsApp spojila s údajným americkým sportovcem, který ji postupně vmanipuloval do investic se zlatem. Namísto jakéhokoli výdělku ale žena přišla téměř o tři miliony korun!

Všechno však začalo nenápadně… Muž, který se vydával za Američana pracujícího v ostravském IT sektoru, se totiž na seznamce neprezentoval jako zájemce o vztah… Ale jako někdo, kdo hledá přátelství a kdo si zakládá na důvěře. A ženu si nezískal sladkými slovy, ale běžnou konverzací o životě a rodině. Tvrdil také, že na seznamkách ho ženy zajímají jen kvůli sexu, a navrhl tak, že bude lepší, když spolu budou komunikovat přes WhatsApp.

Tam ovšem celý příběh nabral rychlý spád. Muž se totiž ženě pochlubil, že si vydělal pěkné peníze a přemýšlí, jaký dárek koupit své rodině… To ženu zaujalo a začala se více vyptávat… Údajný americký sportovec jí tak svěřil, že již nějakou dobu sleduje finanční trendy v pohybech zlata a po delší analýze již zrealizoval nějaké obchody, které mu přináší výnos. Následně ženě nabídl, že jí vše vysvětlí, aby si také mohla vydělat nějaké ty peníze.

„Následoval kapitálový kolotoč. Zprvu šlo o menší částky,“ popsala případ policejní mluvčí Eva Michalíková.

Žena si tak dle jeho pokynů stáhla do mobilu investiční aplikaci a zaregistrovala se pomocí občanského průkazu, e-mailu a telefonního čísla. Nejprve investovala 17 tisíc korun, které byly převedeny do digitálních dolarů (USDC, tedy tzv. USD Coin, což je kryptoměna navázaná na hodnotu dolaru), a poté následoval „nákup zlata“ a téměř okamžitě i údajný výnos ve výši 144 USDC (přes tři tisíce korun za jeden den).
Podvodník ale ženě řekl, že čím více bude investovat, tím více také může vydělat. A žena tak poslala stovky tisíc korun… A když jí jedna z aplikací zablokovala převod ve výši 800 tisíc, aby jí tak vlastně ochránila, nainstalovala si jinou a pokračovala.
Na základě rad tohoto údajného „odborníka“ z Ameriky pak provedla i další „obchody“, které podle výpisů vykazovaly zisk 150 tisíc USDC! Bohužel ale zisk fiktivní… Když totiž chtěla peníze vybrat, dorazilo jí na účet jen 780 eur… A na dotaz, kde se nachází zbytek, jí přišla odpověď, že je pro převod potřeba vložit další peníze.
Žena už ale další peníze neměla, a tak si vzala půjčku ve výši 700 tisíc korun… Muž jí „na oplátku“ poslal dalších 5 000 USDC a přislíbil, že jí pošle víc… Peníze ale už nikdy nepřišly a po několika dnech tak žena pochopila, že byla podvedena a obrátila se na policii.

„V dané věci byly komisařem zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze zločinu podvodu. Žena investovala téměř tři miliony korun, o které přišla. Policie opět v těchto případech varuje veřejnost před takovým podvodným jednáním a doporučuje maximální obezřetnost, jelikož ke každé takové investici je potřeba přistupovat jako k rizikové. Tyto případy jsou dnes opravdu sofistikované a neustále přibývají,” dodala ještě Michalíková.